Néhány szó a szabadvízi fürdőzésről.
Módosítás dátuma: 2010. május 11. kedd, 19:09 Írta: Administrator 2010. április 05. hétfő, 17:35



A Vízi-rendészet jó-tanácsai a nyári időszakra!
A nyári melegben misem lehet kellemesebb a hűsítő habokban való megmártózásnál, azonban a fürdőzés meggondolatlan és felelőtlen magatartással veszélyessé is válhat. Hazánk szabad vizekben – folyók, tavak – igen gazdag, ezáltal számtalan lehetőséget biztosít a fürdőzésre, a sportra, a horgászatra és a szabadidő egyéb hasznos és szórakoztató módon történő eltöltésére. Annak érdekében azonban, hogy szabadságuk valóban kellemesen teljen, és gondtalanul végződjön, kérjük szívleljék meg tanácsainkat, és tartsák be a fürdőzés alapvető szabályait.
1. A szabad vizek mentén a legbiztonságosabb a kijelölt fürdőhelyen fürdőzni. Ezeket a helyeket - előzetes mederfenék vizsgálat, valamint a parton és a vízben történő kitűzés és vízminőség ellenőrzés után - szakemberek választják, és jelölik ki. Itt vannak jelen azok a feltételek, amelyek lehetővé teszik - szükség esetén - a gyors mentést.
2. 6 éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermekek csak felnőtt kíséretében fürödhetnek a szabad vizekben. Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy a mentőgallér használata. Az úszógumi használatánál figyelembe kell venni - mivel egységes méretben készülnek – hogy, ha nem megfelelően szoros, akkor használója könnyen kicsúszhat belőle, ha pedig túl szoros, felbillenés esetén fizikailag nehéz a megfelelő testhelyzet újbóli felvétele, ezért ez könnyen végzetessé válhat.

A vizibiciklik használata komoly veszélyt jelent a fürdőzőkre, mert általában felhevült testtel ugranak, csúsznak a vízbe, másrészt a fürdőeszköz eltávolodik - tehetetlenségénél fogva - a vízbecsúszott személytől, így a gyenge úszó nem tud megkapaszkodni. A vizibicikli használatánál nem az eszköz veszélyessége, hanem az emberi magatartás, a felelőtlenség és virtuskodás a meghatározó a vízbefulladások bekövetkezésénél.

5. Meg kell említeni egy másik veszélyforrást, amelyet a számunkra ismeretlen vízterület és annak tulajdonságaiból fakadó váratlan helyzetek okozhatnak (erős sodrás, örvénylés, a mederfenék egyenetlenségei, gödrök, ahol nem ér le a láb). Váratlan veszélyhelyzetben pánik lehet úrrá a fürdőzőkön, aminek következtében nem hoznak helyes döntést, megrémülnek, kapkodnak, a végtagjaik "lebénulnak", ami végzetes következménnyel járhat.
6. További tanácsként javasoljuk, hogy közvetlenül étkezés után, teli gyomorral, felhevült testtel, szeszes ital és gyógyszer hatása alatt ne fürödjenek! Kerüljék a sekély, és az ismeretlen vízterületen a vízbeugrást, valamint a szív- és keringési betegségben szenvedők lehetőség szerint ne fürödjenek egyedül!

Fentiekkel nem az a célunk, hogy elriasszuk a vizektől, hanem az, hogy megfontoltabb, józanabb gondolkodásra késztessük, felhívjuk a figyelmét önmaga és társainak megóvására, hogy a nyár nyújtotta örömöket baj nélkül kihasználhassa.
Kellemes szünidőt, jó nyaralást kívánunk!
Forrás: BRFK KOMMUNIKÁCIÓS OSZTÁLY



